Działalność naszej organizacji jest bezpośrednią kontynuacją aktywności środowiska akademickiego, która zawiązywała się wokół Sekcja Filozofii Techniki KNSF UJ oraz Instytut Filozofii UJ i Academia Electronica – Instytut Filozofii UJ). Pomysłodawcą i inicjatorem powstania TEFT jest Mariusz Markiewicz (Uniwersytet Jagielloński). W prace nad rozwojem inicjatywy włączyli się również Sidey Myoo (Uniwersytet Jagielloński) oraz Adrian Mróz (Uniwersytet Jagielloński). Zaproszenie do współpracy przyjęli również Sebastian Szymański (Uniwersytet Warszawski, Kolegium Artes Liberales UW (CLAS), Laboratorium Techno-Humanistyki UW • Techno-Humanities Lab UW), Ada Florentyna Pawlak (Uniwersytet Łódzki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ) oraz Aleksandra Nowak-Gruca (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Wyżej wymienieni wchodzą w skład Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami na nasz temat: https://www.gov.pl/…/powstaje-polskie-towarzystwo-filozofii… (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz https://radiokampus.fm/…/na…/towarzystwo-filozofii-techniki/ (Radio Kampus).
Jako twórcy stowarzyszenia realizujemy od 2018 r. cykl konferencji naukowych “Człowiek w świecie technologicznym”. Cykl łączy cechy konferencji naukowych rozbudowanych o wydarzenia kulturalne takie jak wystawy prac artystycznych (m.in. malarstwo, sztuka elektroniczna, VR) twórców czy warsztaty twórcze. W ramach cyklu zrealizowaliśmy kilkadziesiąt wykładów, dyskusji panelowych wystawy prac czy koncerty transmitowane na żywo.
Podczas spotkań, wraz z partnerami, organizowaliśmy oryginalne warsztaty, prezentowaliśmy projekty VR-owe. Podczas realizacji gościliśmy uczestników i odbiorców z całego kraju, jak również gości zagranicznych z kilku kontynentów.
Od 2017 roku realizujemy wspólnie kolejne cykle spotkań seminaryjno/dyskusyjnych w których podejmujemy aktualne i ważne zagadnienia związane z przemianami w kulturze, nauce i technice. W 2017/2018 realizowaliśmy projekt „Człowiek w świecie technologicznym” a w 2018/2019 międzyuczelniany projekt (UJ, UW, UJ, UŁ, UMCS) “Humanistyka sztucznej inteligencji”. Obecnie realizujemy cykl pt. “Rewolucje przemysłowe”.
W 2019 roku zdecydowaliśmy się uzyskać osobowość prawną w celu dalszego rozwoju i profesjonalizacji działań naszej grupy – tak powstało Towarzystwo Etyki i Filozofii Techniki.
Nasze Stowarzyszenie przygotowuje się do dużego, międzynarodowego festiwalu sztuki, kultury i nauki pod roboczym tytułem „Kongres futurologiczny”, który związany jest z 100 rocznicą urodzin Stanisława Lema (w 2021 roku). Ponadto jesteśmy w trakcie pozyskiwania środków na realizację projektu dla młodzieży szkolnej, dotyczącego przemian pojmowania natury ludzkiej w dobie rozwoju cywilizacyjnego, który w 2022 ma mieć zasięg województwa małopolskiego, a w 2023 zasięg ogólnopolski. Konkurs dzielił się będzie na twórców projektów artystycznych oraz na najlepsze wygłoszone eseje. Ponadto przygotowujemy się do serii spotkań „wernisaż jednej sztuki/dzieła”, podczas których oprócz prezentowania przez twórcę swojej pracy będzie zaplanowany panel dyskusyjny wokół zagadnień poruszanych przez artystę.