Działalność naszej organizacji jest bezpośrednią kontynuacją aktywności środowiska akademickiego, która zawiązywała się wokół Sekcja Filozofii Techniki KNSF UJ oraz Instytut Filozofii UJ i Academia Electronica – Instytut Filozofii UJ). Pomysłodawcą i inicjatorem powstania TEFT jest Mariusz Markiewicz (Uniwersytet Jagielloński). W prace nad rozwojem inicjatywy włączyli się również Sidey Myoo (Uniwersytet Jagielloński) oraz Adrian Mróz (Uniwersytet Jagielloński). Zaproszenie do współpracy przyjęli również Sebastian Szymański (Uniwersytet WarszawskiKolegium Artes Liberales UW (CLAS)Laboratorium Techno-Humanistyki UW • Techno-Humanities Lab UW), Ada Florentyna Pawlak (Uniwersytet ŁódzkiInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ) oraz Aleksandra Nowak-Gruca (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Wyżej wymienieni wchodzą w skład Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami na nasz temat: https://www.gov.pl/…/powstaje-polskie-towarzystwo-filozofii… (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz https://radiokampus.fm/…/na…/towarzystwo-filozofii-techniki/ (Radio Kampus).

Jako twórcy stowarzyszenia realizujemy od 2018 r. cykl konferencji naukowych “Człowiek w świecie technologicznym”. Cykl łączy cechy konferencji naukowych rozbudowanych o wydarzenia kulturalne takie jak wystawy prac artystycznych (m.in. malarstwo, sztuka elektroniczna, VR) twórców czy warsztaty twórcze. W ramach cyklu zrealizowaliśmy kilkadziesiąt wykładów, dyskusji panelowych wystawy prac czy koncerty transmitowane na żywo.

Podczas spotkań, wraz z partnerami, organizowaliśmy oryginalne warsztaty, prezentowaliśmy projekty VR-owe. Podczas realizacji gościliśmy uczestników i odbiorców z całego kraju, jak również gości zagranicznych z kilku kontynentów.

Od 2017 roku realizujemy wspólnie kolejne cykle spotkań seminaryjno/dyskusyjnych w których podejmujemy aktualne i ważne zagadnienia związane z przemianami w kulturze, nauce i technice. W 2017/2018 realizowaliśmy projekt „Człowiek w świecie technologicznym” a w 2018/2019 międzyuczelniany projekt (UJ, UW, UJ, UŁ, UMCS) “Humanistyka sztucznej inteligencji”.  Obecnie realizujemy cykl pt. “Rewolucje przemysłowe”.

W 2019 roku zdecydowaliśmy się uzyskać osobowość prawną w celu dalszego rozwoju i profesjonalizacji działań naszej grupy – tak powstało Towarzystwo Etyki i Filozofii Techniki.

Nasze Stowarzyszenie przygotowuje się do dużego, międzynarodowego festiwalu sztuki, kultury i nauki pod roboczym tytułem „Kongres futurologiczny”, który związany jest z 100 rocznicą urodzin Stanisława Lema (w 2021 roku). Ponadto jesteśmy w trakcie pozyskiwania środków na realizację projektu dla młodzieży szkolnej, dotyczącego przemian pojmowania natury ludzkiej w dobie rozwoju cywilizacyjnego, który w 2022 ma mieć zasięg województwa małopolskiego, a w 2023 zasięg ogólnopolski. Konkurs dzielił się będzie na twórców projektów artystycznych oraz na najlepsze wygłoszone eseje. Ponadto przygotowujemy się do serii spotkań „wernisaż jednej sztuki/dzieła”, podczas których oprócz prezentowania przez twórcę swojej pracy będzie zaplanowany panel dyskusyjny wokół zagadnień poruszanych przez artystę.